Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ogranicza nabywanie nieruchomości rolnych położonych poza terenami miast o powierzchni powyżej 1 ha przez osoby niebędące rolnikami.
Jeżeli zamierzasz kupić ziemię rolną powyżej 1 hektara, a nie jesteś rolnikiem, to w tym wpisie pokażę Ci, jak kupić ziemię rolną krok po kroku.
1. Umowa przedwstępna
Pierwszym krokiem, według mnie powinno być podpisanie umowy przedwstępnej warunkowej. Najlepiej jak zamieścisz tam zapis o tym, że warunkiem nabycia przez Ciebie tej nieruchomości będzie nieskorzystanie z zakupu przez innego rolnika i oczywiście zgoda KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa).

2. Ogłoszenie na portalu erolnik
Właściciel gruntu musi wystawić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości na portalu erolnik.
Może to zrobić online, korzystając z podpisu elektronicznego/epuapu lub napisać prośbę do KOWR o wystawienie ogłoszenia w imieniu właściciela.
Do wniosku musi załączyć kilka dokumentów, między innymi:
- wypis z ewidencji gruntów i budynków dla zbywanej nieruchomości rolnej,
- zaświadczenie o przeznaczeniu zbywanej nieruchomości rolnej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- odpis księgi wieczystej lub informacja o numerze z księgi wieczystej dostępnej w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
Ważne jest, aby cena, z którą zostanie opublikowane ogłoszenie, była taka sama, na jaką umówisz się ze sprzedającym.
Dlaczego? Ponieważ w przypadku, gdy ogłoszenie na portalu erolnik zostanie zamieszczone z ceną wyższą, niż Ty zamierzasz kupić, KOWR może nie wyrazić zgody na zakup tej nieruchomości.
Cena nie powinna odbiegać o więcej niż 50% od średnich cen gruntów publikowanych przez GUS. Jeżeli jednak tak się dzieje, wówczas warto uzasadnić przyjętą cenę operatem szacunkowym lub linkami do ogłoszeń nieruchomości podobnych.
Link do cen publikowanych przez GUS znajdziesz tutaj.
Wszystkie inne parametry dotyczące samej nieruchomości też muszą zgadzać się ze stanem faktycznym.
Ogłoszenie na portalu erolnik musi być publikowane przez minimum 30 dni. Jeżeli w tym czasie, żaden rolnik nie wyrazi chęci nabycia tej nieruchomości, możesz przystąpić do kolejnego kroku.
3. Zgoda KOWR
Występujesz z wnioskiem do KOWR o zgodę na nabycie gruntu.
Nabycie nieruchomości rolnej, za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR, w trybie decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne może nastąpić, jeżeli:
- posiada ona kwalifikacje rolnicze,
- zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej,
- zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.
We wniosku musisz umotywować swój zakup, wraz z wyjaśnieniem co na danym terenie zamierzasz robić. Wnioskując o zgodę, oświadczasz, że zamierzasz prowadzić działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.
Zobowiązujesz się również do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze, której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.
Więcej informacji dotyczących samej procedury znajdziesz tutaj.
Po upływie 30 dni KOWR powinien wydać decyzję zezwalającą na nabycie przez Ciebie nieruchomości rolnej.
Decyzja ta musi się jeszcze uprawomocnić (chyba że strony przy odbiorze dokumentu zrezygnują z tego prawa).

4. Akt notarialny
Dopiero po uzyskaniu zgody przystępujesz do ostatniego kroku, czyli do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.
Czas trwania całej procedury może być różny w zależności od ilości wniosków wpływających do KOWR. Najczęściej jest to około 2,5 – 4 miesiące.
Mam nadzieję, że ten wpis ułatwił Ci zrozumienie całego procesu i teraz krok po kroku będziesz wiedział jak kupić ziemię rolną.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, jak kupić ziemię rolną w przypadku terenów położonych w granicach miast lub mniejszych niż 1 hektar, zapraszam do tego artykułu.
Witam serdecznie. Bardzo rzeczowo i konkretnie opisane, świetny wpis.
„Właściciel gruntu musi wystawić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości na portalu erolnik.”- Pierwsze o tym słyszę. czy w przypadku, kiedy działka będzie miała powierzchnię równą 1000 m3 również jest to konieczne?
Pozdrawiam Marek M
e-rolnik dotyczy gruntów powyżej hektara
Czy oswiadczenie o zamieszkaniu w terenie gminy ktorej sie kupuje nieruchomosc jest jakos weryfikowane i musi byc dodawane do wniosku?
Z oświadczeniem idziemy do notariusza (rozumiem że kupuje rolnik) a ten opisuje je w akcie.
Nie spotkałem się jeszcze żeby notariusz je weryfikował bo raczej nie ma do tego narzędzi.
Witam.
Zagadnienie przedstawione w sposób klarowny i przystępny.
Mam pytanie. Czy zobowiązanie do zamieszkiwania przez 5 lat na terenie gminy jest równoznaczne ze stałym zameldowaniem?
Moim zdaniem nie bo zgodnie z art. 28 ust 3 ustawy o ewidencji ludności meldunek służy wyłącznie celom ewidencyjnym
Dzień dobry, potrzebuje prawnie uzasadnić opisane rozwiązanie. Jaką ustawą, paragrafą lub rozporządzeniem mogę się posłużyć? Również…czy w jakikolwiek sposób mogą być sprawdzane uprawnienia rolnicze po otrzymaniu zgody i akcie? Wiem też, ze jest opcja przyrzeczenia uzupełnienia wykształcenia w przeciągu 3 lat od aktu…a potem słuch ginie…
Niestety prawnie nie potrafię uzasadnić – nie jestem prawnikiem.
Czy dobrze rozumiem, że trzeba dokonać zgłoszenia na portal erolnik, tylko wtedy, gdy to sprzedawca będzie wnioskował o wydanie decyzji przez KOWR? Bo jeśli wniosek do KOWR złoży osoba zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, to już nie musi wstawiać ogłoszenia przez erolnik?
W mojej opini pierwszeństwo nabycia działki ma rolnik indywidualny – dlatego ogłoszenie trzeba zamieścić na e-rolniku (jeśli kupujący rolnikiem nie jest)
Nieprawda. Rolnik indywidualny nie ma prawa pierwokupu jeżeli wniosek do Dyrektora KOWR składa nabywca, a nie zbywca. Zbywca ma obowiązek udokumentować brak chęci nabycia nieruchomości przez rolnika indywidualnego zamieszczając ogłoszenie na erolniku przez minimum 30 dni. Jeżeli wniosek składa nabywca musi oświadczyć w skrócie, że będzie prowadził gospodarstwo rodzinne przez okres 5 lat, zamieszka na jednej z nieruchomości gospodarstwa przez 5 lat i posiada kwalifikacje rolnicze. Nie ma wtedy ustawowego obowiązku zamieszczania ogłoszenia na portalu e-rolnik (w przypadku zgody nabycia).
Źródło: https://www.gov.pl/web/kowr/czesto-zadawane-pytania#3