Jak kupić ziemię rolną w 2021 roku nie będąc rolnikiem?
To pytanie zapewne stawia sobie wiele osób.
W 2016 roku rząd, nowelizując ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, wprowadził wiele ograniczeń w tym zakresie.
Dla rolnika taki zakup nigdy nie stanowił problemów, jednak jeżeli kupujący nie miał tego statusu, napotykał na swojej drodze wiele trudności.
Z przeszkodami napotkali się również inwestorzy i deweloperzy, którzy zamierzali realizować przedsięwzięcia budowlane, nawet te na terenach miast.
Wszyscy, więc oczekiwali kolejnej nowelizacji, a rządzący zapowiadali liberalizację przepisów. Obiecywano, że grunty będzie można kupić łatwiej i z mniejszą ilością formalności z tym związanych.
Wreszcie, 27 maja 2019 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy.
Wprowadzono zmiany w możliwości zakupu ziemi rolnej, ale czy tak korzystne i łagodne, jak się tego spodziewano?
W tym artykule przybliżę Ci obecny stan rzeczy. Dowiesz się, w jaki sposób kupić ziemię, nie będąc rolnikiem.
Co to jest nieruchomość rolna?
Zacznę od wyjaśnienia, czym jest nieruchomość rolna. Zgodnie z ustawą, przez nieruchomość rolną należy rozumieć nieruchomość, która jest lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej.
Jeśli jednak działka znajduje się na terenie objętym planem miejscowym i jej przeznaczenie nie zostało określone jako rolne, nie jest nieruchomością rolną.
Jak kupić małą działkę rolną?
Wspominana wcześniej ustawa reguluje zakup nieruchomości rolnych położonych na terenach miast i wsi o powierzchni większej niż 0,30 ha. Wszelkie ograniczenia w zakupie działek rolnych nie dotyczą tych, które są mniejsze niż 0,30 ha.
Grunty o powierzchni mniejszej niż 0,30 ha może więc zakupić każdy, bez żadnych ograniczeń.
Dlatego, jeżeli zamierzasz nabyć taką działkę po to, aby na niej wybudować swój dom, odsprzedać ją z zyskiem lub podzielić na mniejsze i na tym zarobić, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zrobił. Przepisy tej ustawy nie będą ograniczały twoich działań.
Jak zatem kupić ziemię rolną, nie będąc rolnikiem?
Znowelizowana w kwietniu 2019 roku Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego reguluje zakup nieruchomości rolnych, położonych na terenach miast i wsi o powierzchni większej niż 0,30 ha.
Być może zastanawiasz się, jak nabyć działkę i co możesz z nią zrobić, jeżeli nie zamierzasz prowadzić gospodarstwa rolnego. Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom.
Nieruchomość rolna o powierzchni mniejszej niż 1 ha położona w granicach administracyjnych miasta.
Kupowanie nieruchomości rolnych na terenie miast zostało ułatwione. Nie potrzebujesz statusu rolnika, aby nabyć taką ziemię, jednak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma prawo pierwokupu.
Oznacza to, że nabycie takiej nieruchomości odbywa się dwuetapowo. Najpierw strony transakcji zawierają warunkową umowę sprzedaży, która przesyłana jest do KOWR. Ten ma 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia na skorzystanie ze swojego prawa. Jeżeli tego nie zrobi, kupujący i sprzedający spotykają się drugi raz u notariusza celem podpisania właściwej umowy sprzedaży.
Osoby, które nabyły nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 1 hektar na terenach administracyjnych miast nie mają zakazu zbywania ich przed upływem 5 lat.
Jest to znaczne ułatwienie dla deweloperów i inwestorów, realizujących przedsięwzięcia budowlane i zarabiających na gruntach na terenach miast.
Rządzący nie wprowadzili również limitu ilości zakupywanych działek.
Oznacza to, że na terenie miast możliwe będzie kupowanie większych terenów, jednak wcześniej sprzedający będzie musiał je podzielić na mniejsze części.
Nieruchomości gruntowe o powierzchni mniejszej niż 1 ha położone na wsi.
Ten rodzaj nieruchomości może nabyć każdy, nawet osoba niebędąca rolnikiem, jednak nie jest to takie proste, jak by się mogło pierwotnie wydawać.
W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej, prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy.
Jeżeli nieruchomość nie była dzierżawiona lub dzierżawca nie skorzystał z prawa pierwokupu, wówczas prawo pierwokupu przysługuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa na rzecz Skarbu Państwa.
Podobnie jak w przypadku nieruchomości rolnych położonych na terenach administracyjnym miast, sprzedaż odbywa się dwuetapowo.
Najpierw umowa warunkowa, a następnie właściwa umowa sprzedaży.
WAŻNE! Kupujący nieruchomość rolną przez okres co najmniej 5 lat od nabycia nie może jej sprzedać, ani oddać w posiadanie innym osobom.
Oznacza to, że jeżeli planujesz zakup takiej działki po to, aby ją odsprzedać drożej lub planowałeś podzielić teren na mniejsze części i zbywać po kawałku, nie będzie to możliwe przez ten okres.
KOWR tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach zgodzi się na sprzedaż tej nieruchomości przed upływem okresu 5 lat.
Ważne jest również to, że jeżeli posiadasz już jakiekolwiek działki rolne i na skutek nabycia nowej nieruchomości powierzchnia twojego gospodarstwa przekroczy 1 ha, nie możesz sprzedać ani oddać w użytkowanie tej nieruchomości przez okres 5 lat i zobowiązany jesteś przez ten czas prowadzić gospodarstwo rolne osobiście.
Nieruchomości rolne o powierzchni większej niż 1 ha położone na wsi.
Aby zakupić taką działkę, należy uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego KOWR.
Zgoda ta jest wyrażona w drodze decyzji, a wniosek do dyrektora KOWR może złożyć zarówno zbywca nieruchomości rolnej, jak i kupujący.
W obu przypadkach nabywca musi zobowiązać się do prowadzenia gospodarstwa rolnego na nabywanej nieruchomości rolnej przez okres co najmniej 5 lat od dnia zakupu.
Całą procedurę, jak kupić ziemię rolną krok po kroku znajdziesz w tym wpisie.
Przez ten czas nie może również sprzedać tej nieruchomości ani oddać w posiadanie innym osobom.
Nie zabrania się podziału takiej nieruchomości, ale nawet wtedy nie będzie opcji sprzedaży.
Ustawa nadal znacznie ogranicza zakup nieruchomości rolnych.
Jeżeli planujesz powiększenie swojego gospodarstwa rolnego lub chcesz je dopiero utworzyć, przepisy nie będą cię blokować.
Jeżeli planowałeś zarobić na dalszej odsprzedaży, nie będzie to już takie łatwe.
Czy da się zarabiać na gruntach rolnych?
Resumując, nowelizacja wprowadziła liberalizację przepisów, dotyczących zakupu nieruchomości w miastach, gdzie możliwe jest kupowanie działek. Ograniczono ich wielkość do 1 ha, ale nie wprowadzono limitu co do ich ilości. Oznacza to, że deweloperom będzie łatwiej realizować przedsięwzięcia budowlane, a inwestorom zarabiać na gruntach.
Na terenach wiejskich teoretycznie łatwiej jest zakupić nieruchomości, nieprzekraczające 1 ha. Kupujący nie musi prowadzić gospodarstwa rolnego, jednak nie może sprzedać tej działki przez okres 5 lat. Znacznie ogranicza to możliwości działania inwestorów na tych terenach.
Ponadto, całą transakcję komplikuje fakt, że wymaga ona podpisania dwóch aktów notarialnych – najpierw umowy warunkowej, a w dalszej kolejności umowy właściwej.
Może się również zdarzyć, że KOWR skorzysta z prawa pierwokupu i ostatecznie kupujący nie stanie się właścicielem nieruchomości.
W związku z nowelizacją wspomnianej ustawy wiele osób wyczekiwało poluzowania przepisów prawa.
W większości wypadków nowelizacja nie spełniła oczekiwań, bowiem zakup wciąż jest utrudniony. Co prawda może go dokonać osoba, niebędąca rolnikiem, jednak nie będzie mogła ona sprzedać tej nieruchomości przez określony czas.
W niektórych przypadkach będzie również zobowiązana do prowadzenia gospodarstwa rolnego osobiście.
Jeśli planujesz zakup nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem, powinieneś skupić się na mniejszych nieruchomościach – o powierzchni do 0,30 ha. Zakup większych gruntów, nawet poniżej 1 ha będzie wiązał się z brakiem możliwości ich odsprzedaży przez okres minimum 5 lat, co może znacznie pokrzyżować twoje plany.
Z pewnością to nie zatrzyma tych najbardziej zdeterminowanych i chętnych zarabiać na gruntach.
Mają oni swoje sposoby na inwestowanie. Jeżeli chcesz je poznać i dowiedzieć się, jak – pomimo ograniczeń – zarabiać na gruntach, zapraszam do zakupu nagrania szkolenia „Grunt to wiedza„, które prowadziłem wraz z Krzyśkiem Derdzikowskim i Sławkiem Zającem w Łodzi.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
Po przeczytaniu wszystko staje sie jasne. Dziekuje 🙂
Cieszę się, że mogłęm pomóc.
Czy jeżeli działka w pewnej części (załóżmy 30%) w MPZP oznaczona jest jako zabudowa mieszkalna, a w pozostałej jako rolna, to jest ona nadal nieruchomością rolną?
Niestety tak.
Bardzo jasno przedstawił pan temat! Mimo to nie znalazłam interesujących mnie informacji. Czy mogę liczyć na poradę z pańskiej strony?
Proszę napisać na maila, być może będę mógł pomóc.
Witam mam tytanie ja chce kupić gospodarstwo o powiechszni 1.13 ha a nie jestem rolnikiem
Zakładając, że całość to rola to najpierw należałoby wystawić nieruchomość na e-rolnika, a następnie napisać wniosek do KOWRu
A czy na takiej działce można budować? Jeśli część działki to pole, a część to teren z drzewami, gdzie kiedyś stał dom/gospodarstwo?
Niestety za mało informacji. Pole ma jakieś oznaczenie, teren z drzewami również. Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebne jest więcej danych i dokładniejsza analiza.
A czy jeżeli działka rolna ma 1,54 ha i ustalę ze przedającym że On ją podzieli na pół i wtedy kupimy dwie działki (w dwie osoby) to też jest ten sam problem co z działką powyżej 1 ha? Da się łatwo podzielić działkę rolną?
Podział działki rolnej nie powinien sprawiać większych problemów 🙂
Witam, chcę kupić działkę rolną 1,03 HA, która składa się z rolna IVa 0,36, łąka VI 0,24, nieużytki 0,4 i rów 0,03.. nie jestem rolnikiem i nie kupuję od rodziny, czy mogę to w ogóle nabyć? czy w tym przypadku KOWR może odmówić sprzedaży?
Można taką działkę nabyć jednakże najpierw powinna być wystawiona na portal e-rolnik a następnie trzeba napisać wniosek do KOWRu
Czy jeżeli moj mąż ma po mamie do odziedziczenia ponad 4ha ziemi rolnej to nie musi mieć „rolnika”
nie musi
Witam.
Prowadzę działalność gospodarczą, moja żona pracuje obecnie w Amazonie ale ta praca ją wykańcza. Żona podjęła pracę dla uzbierania lat pracy do emerytury.
Chcemy z żoną nabyć pole rolne o powierzchni pozwalającej na opłacanie składek w „KRUSIE” po to aby żona nie musiała pracować i aby mogła się zająć domem.
Znaleźliśmy takie pole o powierzchni 1ha i 5arów.
Pole jest w tej samej gminie, jest w jednym kawałku a my nie jesteśmy rolnikami.
Czy możemy zakupić takie pole?
Tak możecie. Jednak obowiązuje was cała procedura związana z ustawą. Radzę jeszcze sprawdzić ile i jaką ziemię trzeba posiadać, aby płacić Krus.
Witam, mam pytanie odnośnie zakupu działki rolnej klasa gruntu Lzr-PsIV; Lzr-RIVa; Lzr-RIVb, o powierzchni powyżej 1ha w drodze licytacji komorniczej, czy nie będąc rolnikiem mogę nabyć taką działkę, czy mogę uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów na tej działce, które rosną na „dziko”, w konsekwencji czy mogę pod,ielić ten grunt na mniejsze działki i uzyskać warunki zabudowy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Temat wymaga przeanalizowania.
Byłem płatnikiem KRUS w gospodarstwie u mojej mamy, obecnie mieszkam dalej na wsi ale pracuję na etacie mam ziemię do kupna hektar lasu i prawie 3 ziemii z siedliskiem. Jakie kroki wykonać i czy cała procedura mnie też dotyczy?
Zaczął bym od podpisania umowy przedwstępnej warunkowe następnie przejście całej procedury (jeśli nie jest Pan rolnikiem)
Jeżeli posiadamy już 10ha w danej gminie i chcemy kupić grunty rolne położone niedaleko >1ha wciąż w tej samej gminie, ale nie jesteśmy rolnikami (hobbystycznie zajmujemy się końmi, z możliwością punktu kopulacyjnego), to czy nadal musimy starać się o zgodę KOWR i przechodzić wszystkie procedury? Czy proces jest jakiś ułatwiony? Pozdrawiam!
Raczej tak… Jeśli mieszkacie państwo ponad 5lat w tej gminie to coś można jeszcze pomyśleć
Bardzo ciekawy artykuł. Interesuję się zakupem (od tego samego właściciela) dwóch sąsiadujących ze sobą działek rolnych, które łącznie mają powierzchnię nieco przekraczającą 0,3ha. Nie jestem rolnikiem. Czy obowiązuje mnie proces z pierwokupem przez KOWR, czy są jakieś konstrukcje prawne, które pozwaliłyby na zakup „od razu”? Ze zobowiązaniem do nie odsprzedawania przez 5 lat nie mam problemu.
Prawo pierwokupu dla KOWRu to nie jest nic strasznego, chwilę dłużej trwa…
Jeśli jednak chcemy transakcje szybko zrealizować to słyszałem że niektórzy robią dwie transakcje u np. innych notariuszy…
Ja robię teraz podyplomówkę online z doradztwa rolniczego na WSKZ-ecie żeby moc rozszerzyć swoja działalność i jakos to wszystko ogarniam, ale dla znajomych nie-rolników te zmiany co chwile dotyczące gruntow i innych krusow to czarna magia. Ciezo się w tym odnaleźć
W pełni się zgadzam, to nie jest proste zagadnienie…
Sporo przydatnych informacji jasno opisanych dla niewtajemniczonych. Chciałabym się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem. Jeżeli jako osoba fizyczna zakupie działkę rolną poniżej 0,3h to mogę ją zaraz sprzedać ? np. za pół roku?
oraz drugie dodatkowe pytanie Czy jak wystąpię o warunki zabudowy i je otrzymam to działka dalej będzie rolną z WZ czy może być budowlaną (wokół są zabudowania całoroczne).
Działki do 0,3h są wyłączone z ustawy.
Według mnie jeśli wystąpimy o WZ to nieruchomość ma nadal charakter rolny natomiast co do tego są spory.
Dzien dobry.
Jak wygląda sprawa dokupienia ziemi rolnej? Nie jestem rolnikiem, mam 0.7ha, czy mogę dokupić kolejne 0.7ha?
Wg przepisów ograniczenie do 1ha działa tylko przy zakupie, czy tak?
Dzien dobry, mam mozliwosc zakupu 1,08 ha pola rolnego. Niejestem rolnikiem ale mama skonczyla odpowiednia szkole. Pytanie, jest mozliwosc zakupu na mame i jednoczesnie przepisanie u notariusza mi, jej synowi? Dziekuje z gory, gratuluje tego bardzo informujacego bloga. Pozdrawiam Tomasz
Samo ukończenie szkoły jeszcze do niczego nie uprawnia.
Istotne jest zamieszkiwali danej gminy przez okres 5lat i faktycznie „bycie rolnikiem”.
Warto zakupić „zgodnie ze sztuką”. Procedura wcale nie jest taka straszna 🙂
Witam…Mam Pytanie: Czy mogę kupić działkę na wsi poniżej 0,3 ha bez zgłaszania KOWR? Czy musze zawsze zgłosić???
Idziemy do notariusza i kupujemy – po prostu 🙂
Dzień dobry. Chcemy kupić działkę o powierzchni 4 ha. Jest na niej część z gospodarstwem, niestety budynki są w stanie agonalnym (popękane fundamenty, eternit etc). Nie jesteśmy rolnikami. Czy będzie możliwe wyburzenie części z nich by zbudować budynek mieszkalny ? Nie wiemy jeszcze czy będziemy mogli skorzystać z fundamentów. Planujemy założyć pasiekę.
To zależy od kilku rzeczy i tutaj wchodzimy w prawo budowlane i nie tylko.
W teorii TAK, natomiast jest kilka znaków zapytania chociażby czy fundamenty są OK?
Więc czyli nie będąc rolnikiem mógł bym nabyć gospodarstwo 30 h i prowadzić na nim hodowlę czy nie mógł bym
Mógłby Pan 🙂
Witam serdecznie,
z tekstu wynika, że nie trzeba być rolnikiem żeby kupić ziemię rolną powyżej 1ha. Jak jest z kwalifikacjami rolniczymi? W przyszłym roku zamierzam zakupić działkę siedliskową z zabudowaniami powyżej 1ha i zastanawiam się czy nie iść na studia podyplomowe, żeby uzyskać kwalifikacje rolnicze.
Studia nie zaszkodzą natomiast bez dyplomu też można taki grunt nabyć.
Witam serdecznie..
dziękuję w imieniu własnym jak i wszystkich komentujących/pytających za odpowiedzi..
moje pytanie brzmi – czy jako nie rolnik, nie mieszkający w danej gminie – mogę zakupić grunt rolny o powierzchni 1.07h ?
dziękuję za odpowiedz
Tak, może Pan kupić taki grunt odpowiednio uzasadniając potrzebę jego nabycia we wniosku.
Nie wiem czy chodzi w tym wszystkim o ha fizyczny czy przeliczeniowy?
Chodzi o hektar fizyczny.
Dzień dobry,
A co w przypadku: gospodarstwo rolne o powierzchni 3,4 ha wraz z budynkami.
Zakup przez osobę niebędącą rolnikiem, w celu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej niezwiązanej z rolnictwem?
Będę wdzięczna za odpowiedz.
Procedura wygląda następująco: erolnik – wniosek do KOWR – zakup
Dzień dobry,
a czy jest możliwość nabycia przez 3 różne osoby nie będące rolnikami ziemi rolnej na wsi składającej się z kilku działek o łącznej powierzchni 2,8 ha? Chodzi o nabycie działek na zasadzie współwłasności i żeby nie przechodzić procedury: erolnik – wniosek do KOWR – zakup. Czyli per osoba przypada mniej niż 1 ha.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, jak wygląda procedura kupna działki rolnej 0,35-0,4 ha. Nie jestem rolnikiem i nie mam nikogo w rodzinie rolnika. Plan jest taki aby ją później odrolnić (nie od razu) i budować na niej.
Procedura wygląda tak że prawo pierwokupu ma KOWR a u notariusza strony spotykają się dwa razy – najpierw umowa warunkowa a po miesiącu (jeśli KOWR z prawa pierwokupu nie skorzysta) umowa przeniesienia własności.
Dzień dobry. Kupiłem działkę rolną powyżej 1 ha na terenie wiejskim nie będąc rolnikiem z przetargu od syndyka . Czy w tym przypadku też nie mogę jej zbyć przed upływem 5 lat ?
Tak
Dzień dobry,
posiada pan wiele przydatnych informacji. Mogę kupić działkę z budynkami i stawami. Oznaczona jest w Gminie jako tereny urządzeń produkcji gospodarki rybackiej. Działka ma powierzchnię 1,5 hektara. 1 ha stawu (WSR) i 0,5 ha gruntów wokół niego (strefy BR i PS). Czy muszę być rolnikiem, aby kupić nieruchomość? Czy muszę prowadzić biznes rybny przez 5 lat? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Moim zdaniem musi Pan być rolnikiem lub posiadać zgodę KOWRu
Dzień dobry mam pytanie czy jeśli żona ma skończoną szkołę zawodową o profilu ogrodniczym czy może nabyć działkę rolną o powierzchni powyżej 1ha
Wykształcenie nie determinuje możliwości nabycia ziemi. Jeżeli nabywany grunt ma powyżej 1ha a nie jesteście Państwo rolnikami indywidualnymi to należy napisać wniosek do KOWRu odpowiednio go motywując.
Dobry wieczór,
Jestem współwłaścicielem 1/5 gospodarstwa rolnego dom z działką 2h. Nie jestem nigdzie zameldowany, ale mieszkam w tej nieruchomości. Od dziesięciu lat jestem płatnikiem KRUSu jako domownik. Chcę dokupić od jednego z współwłaścicieli (kuzyna) 2/5 tej nieruchomości . Nie mam wykształcenia rolniczego . Czy mogę skorzystać z procedury uproszczonej jak rolnik?
Z góry dziękuję
Tomek
Jeżeli wójt potwierdzi zamieszkanie to myślę że powinno się udać.
Witam
Czy jeżeli chce kupić działkę 40arów niebędąc rolnikiem i ja odrolnić ale tylko część pod przyszły dom czy mogę to zrobić czy muszę czekać te 5 lat i prowadzić gospodarstwo rolne? Innymi słowy, czy obowiązek prowadzenie gospodarstwa przez 5 lat wyłącza możliwość odrolnienia (nawet części tylko) działki?? Działki nie planuje sprzedawać tylko osiąść na niej.
Generalnie to tak się robi 🙂
Ma działkę rolną o powierzchni 0,4h w jednej gminie, teraz chciałbym nabyć od syndyka kilka działek każda o powierzchni 0,3-0,4h w innej gminie. Razem bym miał 1,5-1,8h. I teraz moje pytanie
Co oznacza wpis: zobowiązany jesteś przez ten czas prowadzić gospodarstwo rolne osobiście
Ja bym chciał by moje działki leżały sobie odłogiem przez 5, 10 lat, nie chcę ich dzierżawić – chcę je po prostu posiadać. – czy to jest możliwe? Możliwe że prowadził bym rolnictwo regeneratywne, , gdzie jedna z zasad jest zasada minimalnej uprawy gleby.
Jeżeli jedną z zasad takiego rolnictwa jest minimalna uprawa gleby to nie powinno być z tym problemu 🙂
A co z działkami rolnymi ponad 1ha na terenie miasta?
Taka sama procedura jak poza miastem.
Dzień dobry, nabyłem działkę 6150m (1/3 budowlana z domem, 2/3 rola III) w grudniu 2021 roku.
Jest MPZP na całości – budownictwo mieszkaniowe z dopuszczeniem usług i jest to nieruchomość położona na wsi.
Niestety wzrost stóp i kosztów kredytów zmusza nas do sprzedaży bo kredyt wzrósł o 100%. Podzieliliśmy na 5 działek. Czy możemy je sprzedać czy musimy czekać 5 lat?
Jezeli w momencie zakupu MPZP już obowiązywałto nie ma rygoru 5 lat
Napisał Pan, że „Jeśli jednak działka znajduje się na terenie objętym planem miejscowym i jej przeznaczenie nie zostało określone jako rolne, nie jest nieruchomością rolną.”.
Czy zatem teren w MPZP oznaczony ZKE (zieleń krajobrazowo-ekologiczna) jest nieruchomością rolną i jej zakup wymaga zastosowania (przy 2ha) całej procedury?
Czy w kwestii działek 0,3 – 0,99ha na wsi można posiadać ich dowolna ilość? Czy chodzi o sumę do 1ha?
Czy chodzi o zakup czy samo posiadanie? Można zakupić więcej, można więcej też posiadać
Witam,
mam zamiar kupić dom z zabudowaniami gospodarczymi na trzech działkach o łącznej powierzchni 0,97 ha; w tej ofercie są też dwa oddzielne pastwiska na o powierzchni 1,34 ha, w tym 015 ha las. Nie jestem rolnikiem, ale chciałabym te pastwiska (no i las) po prostu mieć, póki co nie użytkować ich (co najmniej 5 lat). Czy mam szanse na zakup tej nieruchomości? Na jakich warunkach?
Przy zakupie trzeba oświadczyć że grunt będzie się użytkować rolniczo więc należałoby się do tego ustosunkować
Kupujemy działkę (w części rolną) powyżej 1 Ha w 3 osoby.Podział 1/2,1/4,1/4.Osoby z udziałami 1/4 nie sa rolnikami.Na głowę przypada mniej niż 0,3 ha ziemi rolnej.Czy zakup traktowany jest jako całość i wszyscy powinnismy być rolnikami?czy skoro osoby nierolnicy maja po mniej niż 0.3 na głowe to nie trzeba zgłaszać KOWR?W przyszłosci nastąpi oddzielenie od osoby -rolnika.
Jak powinniśmy dokonać zakupy we właścicwy sposób?
W przypadku udziałów niestety zakup traktowany jest jako całość tzn że jedna osoba nabywa cały hektar a nie 1/3hektara
Witam, czy nie będąc rolnikiem mogę kupić 3 hektary stawu hodowlanego
Generalnie to tak, może Pan.
Dzień dobry,
czy kupując działkę rolną >0,3h są jakieś ograniczenia dotyczące zabudowy tego terenu? Czy wystarczy zwykłe pozwolenie na budowę np. domu?
Zakup a budowa te dwie inne rzeczy 🙂
Panie Marcinie bardzo proszę o maila! PILNE!!!!
Witam ,moje pytanie ,nie jestem rolnikiem nie posiadam wykształcenia rolniczego,jestem wspolwlascicielem firmy oplacam skladki do Zus chce zostac rolnikiem i oplacac skladki w KRUS ,czy moge zakupic dzialke rolna w innym miescie w innej gminie jesli tak to jaka minimalna wielkosc dzialki rolnej
Działkę rolną może Pan oczywiście zakupić ale sam zakup nie kwalifikuje do KRUSU
Czy świadectwo ukończenia technikum rolniczego daje podstawy do zakupu ziemi rolnej. ?Czy ma jakieś znaczenia przy uzyskaniu zgody na budowę domu, przy założeniu że będą to grunty rolne zabudowane PSIII zabudowane budynkiem gospodarczym typu stodoła.? Grunt niewielki 0,06ha.
Nie wydaje mi się żeby ukończenie technikum rolniczego miało znaczenie przy uzyskaniu zgody na budowę domu.