W Polsce rośnie ponad 6 miliardów drzew. Zajmują one prawie 10 milionów hektarów.
Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że działka, którą się interesujesz, jest zarośnięta przez dęby, świerki lub inne drzewa.
Na szczęście nie wszystko stracone. Polskie prawo zezwala na wycinkę drzew, jednak jest kilka kwestii, o których należy pamiętać.
Jeśli chcesz zrealizować wycinkę na działce, zapraszam Cię do czytania.
Kiedy można wycinać drzewa bez zezwolenia?
Jeżeli zadrzewiona ziemia należy do Ciebie, nie musisz zabiegać o specjalną zgodę na ich wycinkę, pod warunkiem że obwód pnia wycinanego drzewa mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm — w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
65 cm — w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
50 cm — w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Wycinka drzew jest też możliwa bez zezwolenia, jeżeli zostały one uszkodzone przez siły natury lub innego rodzaju katastrofę.
Pamiętaj jednak, że usuwanie drzew w danym momencie nie może mieć związku z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą. Zakazana jest również dalsza odsprzedaż drewna.
Nie wolno również przeprowadzać wycinki drzew na działce w okresie lęgowym ptaków. Okres lęgowy w Polsce przypada od 1 marca do 15 października.
Wycinanie drzew na działce przy lesie
Jeżeli jesteś właścicielem działki przy lesie, sprawdź, czy nie podlega pod Uproszczony Plan Urządzenia Lasu (w skrócie UPUL).
Uproszczony Plan Urządzenia Lasu to najprościej mówiąc dokument, który informuje o typie lasu oraz polityce, którą można prowadzić na jego terenie. Sporządzany jest on na okres 10 lat dla:
- lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot grupowych — na zlecenie starosty
- dla pozostałych lasów — na zlecenie i koszt właścicieli
Zdarza się, że UPUL jest sporządzony także na terenach niezadrzewionych przewidzianych do zalesienia.
UPUL jest podstawą naliczania podatku leśnego. Zatwierdzany jest jednak nie tylko na same lasy, ale również na pola porośnięte młodymi drzewkami.
Pierwokup takiej działki zawsze ma nadleśnictwo!
Źle skonstruowany UPUL prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji takich jak:
- brak możliwości przekwalifikowania działki
- problem z jej sprzedażą
- niewłaściwie wyliczona kwota podatku leśnego
Analizując działkę pod inwestycję, koniecznie musisz sprawdzić tę informację, ponieważ może to uniemożliwić zabudowę na działce, a także wiąże się z pierwokupem dla Lasów Państwowych.
Kiedy wymagana jest zgoda na wycinkę drzew?
Zgoda na wycinkę drzew jest potrzebna, gdy ich obwód na wysokości 5 cm przekracza wyżej opisane wymiary oraz gdy obiekt rośnie w pasie drogi publicznej lub na terenach parków narodowych, rezerwatów, terenów publicznych czy zabytkowych.
Jak uzyskać zgodę na wycinkę drzew na działce?
O zgodę na wycinkę drzew należy ubiegać się do wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub wojewódzkiego konserwatora zabytków. Najczęściej jednak takie zgłoszenie składa się w Urzędzie Gminy. W formularzu muszą znaleźć się następujące informacje:
imię i nazwisko
oznaczenie terenu, z którego drzewa mają być usunięte
mapa wskazująca usytuowanie drzew na danym terenie
Zgoda w celu realizacji inwestycji
Niekiedy wycinka drzew jest konieczna, ponieważ teren jest przeznaczony na realizację inwestycji. Art. 83d ustawy o ochronie przyrody mówi, że do uzyskania zgody potrzebne jest zezwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz wykazanie, że prace kolidują z drzewami przeznaczonymi do wycinki.
Mam nadzieję, że ten wpis rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące wycinki drzew na działce. Jest to bardzo ważna kwestia przy analizie działki pod inwestycje.
Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, zajrzyj do Ustawy o Ochronie Przyrody.