Prawo pierwokupu dla Lasów Państwowych
Poprzedni artykułCo musisz wiedzieć o wycince drzew na działce?
Następny artykuł Masz grunty rolne? Uważaj na reformę


Według polskich przepisów prawo pierwokupu, czyli zastrzeżenie pierwszeństwa zakupu w określonych sytuacjach przysługuje kilku podmiotom. W poprzednich publikacjach omawiałem ten temat pod kątem gmin oraz Skarbu Państwa. Tym razem na tapetę weźmiemy prawo pierwokupu przysługujące Lasom Państwowym.
Kwestię pierwokupu realizowanego przez Lasy Państwowe w imieniu skarbu państwa reguluje artykuł 37 ustawy o lasach, która obowiązuje od 30 kwietnia 2016 r. Przepis ten stanowi, że podmiot ten może realizować swoje uprawnienie w trzech przypadkach:
W przypadku, gdy omawiane prawo przysługuje kilku podmiotom, a grunt oznaczony jest jako las, to Lasy Państwowe mają pierwszeństwo przed pozostałymi.
Na przykład, jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość rolna, której część jest przeznaczona pod zalesienie lub stanowi las, prawo pierwokupu również przysługuje Lasom Państwowym. Dopiero w dalszej kolejności Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (przypadki, w których to KOWR ma prawo pierwokupu, omówię w kolejnej publikacji).
Kiedy zatem mówimy o lesie pod kątem pierwokupu?
Zgodnie z ustawą las to grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
Lasem jest również grunt związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.
Wspomniana wyżej ustawa o lasach reguluje także przypadki, w których prawo pierwokupu nie przysługuje Lasom Państwowym. Dotyczy to sytuacji:
Jak zatem wygląda proces zakupu nieruchomości, która według powyższych definicji, choćby w niewielkim fragmencie, jest lasem?
W pierwszym etapie podpisujesz u notariusza umowę warunkową. Zgodnie z ustawą notariusz ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o jej treści nadleśnictwa właściwego dla miejsca położenia gruntu. Następnie nadleśniczy może skorzystać z prawa pierwokupu w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia.
Jeśli Nadleśnictwo zdecyduje się skorzystać z uprawnienia, w ciągu 10 dni występuje o zgodę do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Po jej uzyskaniu zaś Lasy Państwowe wykonują prawo pierwokupu przez złożenie oświadczenia w formie aktu notarialnego u notariusza, który wcześniej powiadomił tę instytucję o umowie warunkowej. Jeśli jest to niemożliwe lub wystąpią poważne trudności, oświadczenie może być złożone u innego notariusza.
Następnie Dyrektor Generalny ogłasza skorzystanie z prawa pierwokupu w Biuletynie Informacji Publicznej wraz z informacją o lokalizacji nabytego gruntu i jego cenie.
Jeśli zaś Lasy Państwowe nie skorzystają z prawa pierwokupu w ciągu ustawowych 30 dni, strony przystępują do podpisania u notariusza umowy właściwej.
Pamiętaj, jeżeli nadleśniczy nie zostanie powiadomiony o zawarciu przez ciebie umowy sprzedaży gruntu, będzie ona nieważna. Co istotne, nie ma tu również przedawnienia.
Co do zasady jest to cena określona przez sprzedającego w umowie pomiędzy stronami. Jeżeli jednak nadleśniczy uzna, że stawka ta rażąco odbiega od wartości gruntu, ma prawo wystąpić do sądu o ustalenie ceny przez rzeczoznawcę majątkowego.
Prawo pierwokupu gruntów przez Lasy Państwowe budzi sporo kontrowersji, głównie z uwagi na zapisy ustawy. W praktyce nierzadko zdarza się, że dana działka w praktyce jest terenem budowlanym, a od wielu lat jej fragment jest oznaczony jako grunt leśny. Ponadto bywa, że Lasy Państwowe kwestionują ceny gruntów i finalnie nabywają je po cenach niższych niż te zawarte w umowie, co jest uznawane za skrajnie niekorzystne dla pierwotnego właściciela nieruchomości. Mimo że temat ten co jakiś czas pojawia się w mediach i interpelacjach poselskich, na tę chwilę przepisy obowiązują w dotychczasowym kształcie.
Czy spotkałeś się ze skorzystaniem z prawa pierwokupu przez nadleśniczego w twojej okolicy? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Dlaczego państwo tak dalece wpływa na to co właściciel chce zrobić ze swoją własna działka. Czy to nie koliduje z art.21 i 64 Konstytucji RP? W 2010 kupilismy dzialke rolną 2000m2 od Skarbu Panstwa. W 2013 roku uchwałą gminy dzialka zostala objeta MPZP, dwie trzecie zostaly przeznaczone pod zalesienie. Kowr byl wpisany w kw z prawem pierwokupu przez 5 lat od zakupu przez nas dzialki. Pytanie brzmi- kto ma teraz prawo pierwokupu bo mamy kupca na ta dzialke- gmina? Kowr? Lasy Panstwowe? Ja obstawiam to trzecie.
Takie mamy przepisy, niestety mi też się to nie podoba …
W mojej opinii prawo pierwokupu mają przede wszystkim Lasy Państwowe a jeżeli z prawa nie skorzystają (a grunt nie został zabudowany) to na drugim miejscu z pierwokupem jest SP