W tym artykule pokażę ci, jak uzyskać warunki zabudowy. Jak przeanalizować działkę i przygotować dokumenty, aby zwiększyć szanse na wydanie decyzji.
Jeżeli rozważasz zakup działki rolnej, to prawdopodobnie po to, aby na niej zarobić. W tej chwili jest to nieco ograniczone zapisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Pisałem o tym tutaj. Jeśli jesteś tego świadom, to wciąż jest kilka opcji, aby zarobić na gruntach rolnych. Zależą one od położenia nieruchomości, jej powierzchni oraz od tego, co zamierzasz z nią zrobić.
Jeżeli chcesz zarobić na działce rolnej przez podzielenie i sprzedaż mniejszych części lub jej zabudowę, będziesz potrzebował decyzji o warunkach zabudowy.
Kiedy potrzebne są warunki zabudowy?
Decyzja o warunkach zabudowy jest konieczna, gdy działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a ty chcesz rozpocząć na niej inwestycję polegającą np. na budowie czy rozbudowie budynku lub obiektu budowlanego.
Decyzja o warunkach zabudowy przyda się również wtedy, gdy chcesz podzielić działkę na mniejsze części, nieprzekraczające 0,30 ha. Dzięki uzyskanym warunkom zabudowy będziesz mógł, z pomocą geodety, uzyskać mniejsze działki, które następnie sprzedasz z zyskiem.
Kto wydaje decyzję o warunkach zabudowy?
Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy składasz do urzędu miasta lub gminy, właściwego dla lokalizacji twojej inwestycji. Decyzję wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
Jak uzyskać warunki zabudowy?
Aby uzyskać warunki zabudowy, należy spełnić łącznie następujące warunki:
- co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu – tak zwana zasada dobrego sąsiedztwa
- teren ma dostęp do drogi publicznej
- istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego
- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 utrata mocy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ust. 1
- decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Reguluje to art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Domyślam się, że nie musi to być dla ciebie jasne i zrozumiałe. Omówię po kolei każdy z tych punktów i przekażę kilka wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy.
Zasada dobrego sąsiedztwa
Ustawa wprowadza zasadę dobrego sąsiedztwa, określając, że „co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu”
W praktyce oznacza to, że działka sąsiednia powinna być zabudowana budynkiem o tej samej funkcji. Czyli, jeżeli chcesz uzyskać decyzję na budynek mieszkalny, co najmniej jedna działka w sąsiedztwie powinna być zabudowana budynkiem mieszkalnym.
Działka sąsiednia, to niekoniecznie działka, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. To działka, która znajduje się w badanym obszarze.
Co to jest obszar badany? To obszar, który gmina przyjmuje do analizy.
Obszar analizy definiuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań, dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Granice obszaru analizy to odległość nie mniejsza niż trzykrotna szerokość frontu działki, objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, ale nie mniej niż 50 metrów.
Standardowo gminy badają taki właśnie obszar, jednak czasami urbanista skłonny jest analizować większy teren. Aby mu to umożliwić, do wniosku o wydanie decyzji o warunki zabudowy należy załączyć mapę, obejmującą większy obszar. Dzięki temu analizujący będzie miał szersze spojrzenie. Jeżeli w obszarze 3-krotności szerokości twojej działki nie ma budynków o tej samej funkcji co twoja planowana inwestycja, to może kawałek dalej uda się ją znaleźć. Jeżeli załączysz większą mapę, jest duża szansa na to, że urbanista przyjmie większy obszar do analizy.
Dostęp do drogi publicznej
Aby możliwe było uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, działka koniecznie musi posiadać dostęp do drogi publicznej.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dostęp do drogi publicznej może być:
- bezpośredni – działka znajduje się bezpośrednio przy drodze publicznej, krajowej, wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej,
- pośredni – dojazd do drogi publicznej odbywa się przez drogę wewnętrzną. Właściciel działki jest również właścicielem lub współwłaścicielem drogi wewnętrznej.
- przez ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej.
Służebność gruntowa to prawo przejazdu przez cudzą nieruchomość. Jeżeli zamierzasz skorzystać z tej opcji, wówczas we wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy powinieneś szczegółowo opisać, że właściciel nieruchomości, przez którą będzie odbywał się wjazd, wyraża zgodę na ustanowienie służebności.
Co ważne, służebność gruntowa obciąża każdego właściciela nieruchomości, zatem sprzedaż nieruchomości obciążonej służebnością nie likwiduje służebności. Jeżeli natomiast na twoją rzecz zostanie ustanowiona służebność gruntowa, a ty zdecydujesz się zbyć tę nieruchomość, wówczas nabywca kupuje działkę razem z prawem wynikającym ze służebności.
Uzbrojenie terenu
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy uzależnione jest od tego, czy istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego.
Definiuje to art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Uznaje się, że warunek ten został spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.
Oznacza to, że do złożenia wniosku o wydanie warunków zabudowy, nie jest konieczne uzbrojenie działki w media.
Wystarczy jedynie posiadać zapewnienie (gwarancję), że taka umowa w przyszłości zostanie zawarta.
Absurdem byłoby podpisywanie umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej czy umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, dlatego orzecznictwa sądów administracyjnych są bardziej przychylne dla inwestorów.
Stanowią one, że na etapie postępowania o ustalenie warunków zabudowy należy wymagać „dokumentu w rodzaju promesy”, z ewentualnym projektem danej umowy.
Jeżeli dostawca mediów nie przewiduje budowy odcinka sieci na twoim terenie, nie jesteś jeszcze na przegranej pozycji. Bardzo często przedsiębiorstwa dopuszczają możliwość wykonania odcinka przyłączy ze środków własnych inwestora. Wówczas ty, jako inwestor, deklarujesz wybudowanie potrzebnego odcinka sieci wraz z przyłączami na własny koszt.
Pamiętaj jednak, że sama twoja deklaracja nie wystarczy. Niezbędne jest oświadczenie właściwego dostawcy mediów, że przewiduje on zawarcie z tobą umowy w tym zakresie.
Jeżeli działka nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej albo znajduje się daleko od najbliższego wodociągu, możesz rozważyć budowę studni głębinowej, a zamiast podłączenia do kanalizacji, możesz zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków.
Teren nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, aby teren nie wymagał uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo był objęty zgodą, uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 utrata mocy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ust. 1.
Jeżeli zamierzasz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy na gruncie rolnym klasy IV-VI, wówczas nie będziesz potrzebował zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
Oznacza to, że grunty gorszych klas możesz zabudowywać bez potrzeby uzyskiwania zgody na ich przeznaczenie.
Jeżeli jednak chcesz inwestować na użytkach rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego w klasach I-III oraz gleb pochodzenia organicznego w klasach IV-VI, możesz to zrobić dopiero po wydaniu decyzji, zezwalających na takie wyłączenie.
Które grunty wymagają zgody na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne?
- grunty rolne, stanowiące użytki rolne klas I–III – potrzebna zgoda ministra właściwego do spraw rozwoju wsi
- grunty leśne, stanowiące własność Skarbu Państwa – wymagana zgoda Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby
- pozostałe grunty leśne – niezbędna jest zgoda marszałka województwa wyrażona po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
WYJĄTEK!
Na cele nierolnicze i nieleśne, bez zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, można przeznaczyć grunty rolne, stanowiące użytki rolne klas I-III pod warunkiem, że spełniają łącznie następujące warunki:
- co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy,
- położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej,
- położone są w odległości nie większej niż 50 m od drogi publicznej,
- ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.
Decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi
Oczywiście decyzja o warunkach zabudowy musi być zgodna z przepisami odrębnymi. Dlatego przed złożeniem dokumentów warto przeanalizować nieruchomość, otoczenie oraz wpływ, jaki będzie miało przedsięwzięcie na najbliższą okolicę. Można w tym celu posłużyć się dostępnymi portalami mapowymi, takimi jak Geoportal czy e-mapa oraz tymi, prowadzonymi przez gminy i powiaty. Znajdziesz tam szereg informacji, które już na początkowym etapie pozwolą ocenić powodzenie twojej inwestycji. Nie obędzie się oczywiście bez analizy w terenie. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na tereny zalewowe, słupy energetyczne i elektrownie wiatrowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego to takie ważne.
Mam decyzję o warunkach zabudowy – co dalej?
Jeżeli twój wniosek spełnił wszystkie przesłanki do wydania pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, powinieneś ją otrzymać w ciągu 60 dni od złożenia wniosku. W praktyce często potrzeba na to więcej czasu, a jeżeli wydanie decyzji wymaga dodatkowych uzgodnień i opinii ze strony urzędu, może to potrwać nawet kilka miesięcy.
Wydanie pozytywnej decyzji oznacza, że możesz podjąć kolejne działania. Z tym dokumentem możesz udać się do geodety i zlecić mu zrealizowanie podziału nieruchomości. Ja na tym etapie przekazuję resztę prac specjaliście, po wcześniejszych ustaleniach przebiegu granic oraz wielkości nowo powstałych działek.
Jeżeli zamierzasz zabudować działkę zgodnie z wydaną decyzją o warunkach zabudowy, kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego projektu, który spełni warunki określone w decyzji.
Jeżeli urząd wydał decyzję odmowną, jeszcze nie wszystko stracone. Możesz złożyć wniosek jeszcze raz, modyfikując swoje założenia lub odwołać się od decyzji. Pisałem o tym tutaj.
Mam nadzieję, że mój wpis pomógł ci odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku o wydanie decyzji, że dzięki niemu wiesz już jak uzyskać warunki zabudowy.
Super, prosto i na temat, dzięki!
Dziękuję! Staram się przełożyć to z Polskiego na nasze 😉
Czy aby w jednym z akapitów niema błędu ? Mianowice, potrzeba zgody ministra na przekształcenie terenu na nierolny obowiązuje dla klasy I-III to fakt. W następnym zdaniu jest napisane, że gleby pochodzenia organicznego w klasach IV-VI też zgody takiej potrzebują.
Następny akapit wskazuje, że klasy I-III tylko wymagają.
Cos tu jest namieszane.
Jeśli, rzeczywiście klasy IV – VI pochodzenia organicznego też wymagają pozwolenia to proszę podać podstawę prawną lub to wyjaśnić. Art. 7. ochr. gruntów Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych wskazuje wprost, iż tylko klasy I-III. Skąd te organiczne dla klasy organicznych IV – VI ?
Poza tym artykuł jest ok.
Artykuł 7 pkt 2 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych mówi o gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III. Natomiast o użytkach rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego mówi art. 11 pkt 1 tej ustawy.
Cytat: „Art. 11. 1. Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, orazużytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego (…) może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.”
Rzeczywiście jest art 11, ale ten punk ma charakter deklaratoryjny, chyli formalność. Może dlatego często się o nim zapomina. To jednak fakt, istnieje.
Zauważyłem jednak jeszcze pewne niedopowiedzenie. Mianowice brak informacji, iż każdy grunt rolny o klasie I – IV bez pozwolenia ministra i bez wskazanego wyjątku można przekształcić na nierolny, gdy tylko taki grunt leży w granicach administracyjnych miasta. A to dość istotna informacja. Chyb, że coś się zmieniło lub mi umknęło ? 😉
Pozdrawiam
Racja. Grunty położone w granicach administracyjnych miast – są one odrolnione z mocy prawa.
W artykule skupiłem się na gruntach rolnych położonych poza terenami miast.
Witam.
Bardzo pomocny i zrozumiały artykuł. Gratuluje. Dziękuję za możliwość szybkiego zrozumienia zagadnienia. Pozdrawiam.
Cieszę się, że mogłem pomóc zrozumieć. Pozdrawiam.
trochę tu nieprawdy i pobożnych życzeń. na działce rolnej jest możliwa zabudowa, ale wyłącznie siedliskowa, związana z produkcją rolną. WZ nie zmienia przeznaczenia gruntu, a ten można użytkować tylko zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Taki art. w kc jako przepis odrębny, z którym WZ musi być zgodna. Gruntu rolnego nie podzieli na działki mniejsze jak 0,3 ha. Taki art. w ustawie o gospodarce gruntami, która w takich przypadkach ma zastosowanie.
Faktem jest, że bez wydanej decyzji o warunkach zabudowy podział działki rolnej możliwy jest na działki większe niż 0,3ha. Jednak ja nie mam problemów z podziałem działek na mniejsze niż 0,3ha po uzyskaniu warunków zabudowy. To nie są pobożne życzenia, a fakty 🙂 Pozdrawiam.
Panie Marcinie. Działka 8800 metrów kwadratowych. Rolna klasa V. Po sąsiedzku nowo wybudowane domy woda media. Czy jeśli kupię taka działkę z wydanymi wz. To czy po zakupie i próbie podziału np na 8 działek po 1100 m na każdą z nich muszę uzyskać ponownie kolejne WZ? Dziękuję
Po podziale nieruchomości nowe działki będą miały inną numerację. W związku z tym trzeba będzie uzyskać warunki zabudowy dla nowo powstałych działek.
Super artykuł Panie Marcinie bardzo pomocny jeden z najlepszych jakie czytałem jak nie najlepszy zgadza się też widziałem działki rolne które miały ponad hektar teraz facet podzielił dalej pozostają rolne z tym że po 15ary. Mam takie pytanie posiadam działkę rolną klasa 4 ponad hektarową chciałem wystąpić o warunki zabudowy z tym że nie wiem jak to zrobić czy pierwsze wystąpić o wz na jeden budynek mieszkalny czy musi być też gospodarczy. Czy np. na jednym wniosku wyrysowac np. 5 budynków i wstępny podział bo różnie ludzie piszą. W przyszłości być może jedną działkę bym sprzedał a resztę przepisał dzieciom jak dorosną. Tylko nie wiem czy dostanę wz skoro działka od drogi publicznej ma szerokość 25m a najbliższe zabudowania znajduje się 130m dalej i jest to siedlisko w dalszej odległości około 400 powstania nowe zabudowańia budynki jednorodzinne. W dodatku w ostatnim stadium zmienili ten obszar na ochrona krajobrazu wszystkie działki w przyszłości powinny być pod rolnictwo i agroturystykę i powinien być zakaz budowy. Wiem że studium nie jest prawem miejscowym to co w przyszłości planują. Dodam tylko że 400m też jest ochrona krajobrazu a rolnicy dzielą działki rolne na mniejsze po 15ary a ludzie się budują. Wspomnę tylko że ta ochrona krajobrazu nie jest jeszcze widoczna w Geoportalu czy na e-mapa tylko w studium. W Geoportalu bez problemu mogę znaleźć w promieniu 1km zaznaczone na mapie działki z ochrona krajobrazu ale akurat to nie jest jeszcze oznaczone jedynie w studium uwarunkowań. Z góry dziękuję za odpowiedź Panie Marcinie.
Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Można występować na jeden budynek, a później na resztę lub na wszystkie od razu. Nie wiem, co będzie lepsze w tym przypadku. To wymaga głębszej analizy sytuacji.
-” po uzyskaniu warunków zabudowy ” – warunki zabudowy określają sposób w jaki można wykorzystać grunty. Jeśli są to grunty rolne, dla których nie ustalono innego niż rolnicze przeznaczenia w mpzp to wz nic nie zmieni, jeśli zostaną wydane to z obejściem art. 61 upzp. budować może tylko rolnik i to pod określonymi warunkami.
Jeśli na terenie istnieje MPZP to nie ma mowy o WZ 😉
Super jasne dziękuje bardzo Pan pomógł
Jeśli zostały już wydane warunki zabudowy dla danej działki, a one mi nie odpowiadaj np. działka z przeznaczeniem na usługę , a ja chcę na mieszkaniowe, czy jest możliwość wystąpienia o nowe dla tej samej dzialki?
Tak. O warunki zabudowy można występować kilka razy.
Jeśli otrzymam warunki zabudowy na działkę 6000m2 to potem gdy podzielę ją na trzy części po 2000m2 warunki zabudowy pozostaną bez zmian dla każdej z tych trzech działek?
Pozdrawiam serdecznie
Warunki zabudowy są wydane dla danej działki, po podziale numery działek się zmieniają, więc wydane warunki zabudowy tracą moc.
A czy jeszcze jakiś czas temu nie było tak, że taka działka musiała mieć powyżej 3000m2? Mniejsze nie mogły otrzymać warunków
Nie przypominam sobie, aby tak było.
Witam. Mam podzieloną działkę rolną na małe po 11arów, działki w granicy miasta, obok woda i kolektor, prąd ok 80m, najbliższe zabudowania to ok 80m. Dla terenu w Studium Uwarunkowań i K.Zagosp. Przestrz. Miasta tereny określono jako tereny przeznaczone do urbanizacji, z funkcją podstawową: przemysł, uzupełniająco mieszkalnictwo. Czy będzie problem z uzyskaniem warunków zabudowy dla takich działek? Czy jest sens występować o WZ przed sprzedażą działek? Co Pan o tym myśli? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Studium nie jest aktem prawa miejscowego, więc jego zapisy nie są dla Ciebie wiążące. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy będzie problem z uzyskaniem wz, ponieważ do ich uzyskania potrzebne jest spełnienie kilku warunków. I nie chodzi tylko o wodę i prąd. Nie znam terenu, nie wiem, co jest w okolicy, dlatego nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
witam, serdecznie w zeszłym roku nabyłem działkę rolna w gminie gdzie od 2013roku gmina nie zmieniała miejscowego planu zagospodarowania , w tym roku na działkę zostanie podciągniety prąd i wykopana zostanie studnia głębinowa, działka ma bezposredni dostęp do drogi gminnej asfaltowej z dwóch stron w obrębie działki mniej wiecej w odległosci 50-80 m od działki istnieja dwa inne budynki mieszkalne, klasa gruntów to VI , czy gmina może odmówić w takiej sytuacji wydania warunków zabudowy? będę wdzięczny za odpowiedź , pozdrawiam serdecznie
Jeżeli wszystkie przesłanki do wydania warunków zabudowy zostały spełnione, to gmina powinna wydać wz (rozumiem, że nie miejscowy plan nie obejmuje tej działki). Do wz nie potrzeba „ciągnąć” prądu ani wody, wystarczą zapewnienia gestora, że jest możliwość przyłącza. Warto też porozmawiać z urbanistą w urzędzie gminy.
Witam, będę wnioskował o wydanie przez UG warunków zabudowy. Nie jestem rolnikiem, a grunt na którym jest działka 1200 m2, to RIVa-10%, RIVb-90%, czy w zwązku z tymi parametrami urząd może wydać mi odmowną decyzję o wydanie WZ. Czy w tym przypadku trzeba uzyskiwać jakąś zgodę na ich przeznaczenie?
Aby uzyskać warunki zabudowy, muszą być spełnione wszystkie przesłanki określone przez ustawę. Klasa gruntu IVa i IVb nie powinna być w tym przeszkodą. Nie potrzebna jest zgoda na zmianę przeznaczenia.
Proszę uprzejmie o wyjaśnienie, co tak naprawdę oznacza zapis :,, co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy” . Jak należy go interpretować?
Dzień dobry. Posiadam działkę która stanowi użytki rolne o wielkości 0,70 ha klasy IIIb ,
nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i chciałbym wyłączyć grunt z produkcji
rolnej do 0,05 hektara pod dom jednorodzinny. Po to żeby działka była bardziej atrakcyjna i można
by było ją sprzedać w lepszej cenie.
W związku z tym byłem w urzędzie gminy gdzie powiedzieli mi że żeby dostać warunki zabudowy
dla tej działki muszę być rolnikiem bądź wydzierżawić brakujące do 1ha pole (0,3 ha) bądź ktoś
kto jest rolnikiem bądź ma już minimum0,3 ha działki rolnej może taki wniosek złożyć.
Jest jakiś łatwiejszy sposób żeby to obejść i wyłączyć 0,05 ha(5arów z użytku rolnego pod dom jednorodzinny?
Gra jest warta świeczki ? Proszę o pomoc
Na gruncie klasy III możliwa jest zabudowa zagrodowa. To prawdopodobnie jest najprostsza droga do uzyskania wz na tym gruncie.
Witam Pana
Czytając komentarze pod artykułem zobaczyłam Pana komentarz z zapytaniem….mam prawie identyczny problem bo chcielibyśmy odrolnić 0,05 ha klasy 3b lub uzyskać pozwolenie na budowę na tym gruncie rolnym i też jest to bardzo skomplikowane. Dlatego pomyślałam że napiszę z zapytaniem a zarazem prośbą o informacje jak to teraz u Pana wygląda czy ma Pan jakieś pozytywnie informacje w tej sprawie .
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź
Odrabianie takich gruntów oczywiście jest możliwe ale każdy przypadek jest inny.
Czy jeżeli na działce rolnej została wydana decyzja o warunkach zabudowy na dom, to czy są jeszcze jakieś formalności związane z przeznaczeniem gruntu których muszę dopełnić przed budową. PS: Nie jestem rolnikiem.
Przed rozpoczęciem prac trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę.
Dziękuję bardzo za ten rzeczowy i jasny wpis. Bardzo mi Pan pomógł.
Pozdrawiam
Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam
Panie Marcinie mam takie pytanie jeśli mam bardzo duzą działkę i nie chce występować na całą jej powierzchnie o warunki zabudowy to mogę określić na mapce do wniosku teren który miałby być pod to przeznaczony? Działka jest VI klasy z dostępem do drogi publicznej.
Generalnie tak się robiło „do tej pory”, w tej chwili już nie każdy urząd przyjmie taki wniosek. Zawsze warto dopytać w danym urzędzie gminy czy też miasta.
Dzień dobry, jak sprawdzić i gdzie, czy grunty są pochodzenia mineralnego czy organicznego.
Na mapach glebowo-rolniczych 😉
Witam serdecznie. Jestem w trakcie zakupu działki rolnej zabudowanej 5550m2. Budynek mieszkalny i zabudowania rolne znajdują się na klasie kategorii IIIb. Przed 2002 r. W planie zagospodarowania działka była przeznaczona pod zabudowę zagrodowa. Teraz nie ma MPZP dla tej działki. Chcę dobudować jedno pomieszczenie do domu. Jak najprostszym sposobem dostać warunki zabudowy bez dodatkowych kosztow.. Czy jeżeli zostanę rolnikiem indywidualnym to sprawa będzie prostsza i nikt nie będzie robił problemów?
Tak, zdecydowanie jeśli będzie Pani rolnikiem, to sprawa będzie prostsza.
Witam. Posiadam działkę rolną, której część gruntów została przeklasyfikowana z klasy III na IV. Jestem rolnikiem już od około 15 lat. Złożyłam wniosek o przekształcenie jej na działkę budowlaną, jednak należy na to trochę poczekać. Chciałabym podzielić tą działkę na mniejsze części żeby w przyszłości je sprzedać. Od czego powinna zacząć? Poza tym na jednej z nich chciałabym się i ja wybudować, a podobno jako rolnik nie muszę czekać na jej przekształcenie. Co powinnam zrobić, od czego zacząć?
Zacząłbym od wniosku o WZ 🙂
Pytania dot. gruntu typu RV i ŁIV o glebie pochodzenia organicznego.
1. Rozumiem, że PRZED złożeniem wniosku o WZ należy uzyskać zgodę na wyłączenie z produkcji ?
2. Kto wydaje taką zgodę ?
3. Art.11 o wyłączeniu gruntu z produkcji należy chyba czytać łącznie z art.12 mówiącym o opłatach rocznych, jakie należy uiszczać za wydanie decyzji o wyłączeniu. Czy tak?
4. Czy opłatę wnosi się corocznie i bezterminowo ?
5. Czy można jej uniknąć bądź zminimalizować ?
1. Zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej należy uzyskać przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
2. Zgoda jest wydawana w drodze decyzji starosty
3. Tak
4. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić
Należność jest określana w decyzji starosty (należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji).
Opłaty roczne wynoszą 10% należności i wnosi się je przez 10 lat.
5. Nie znam takiego przypadku, ale zaznaczam, że nie mam dużego doświadczenia z glebami pochodzenia organicznego.
Witam
Mam następujące pytanie: jeśli występuję ponownie o Wz na ten sam teren (nie minął rok od poprzedniego wniosku o WZ) czy muszę ponownie dostarczać dokumenty z zakładu energetycznego czy wodociągów o tym że jest możliwe uzbrojenie terenu?
Kwestia gminy ale z mojego doświadczenia wynika że promesy od gestorów wymagane są za każdym razem
Dzień dobry.
Świetny artykuł i fajne odpowiedzi na komentarze czytelników. Ja również mam pytanie.
Planuję zakup działki pod budowę domu jednorodzinnego. Upatrzyłem działkę o powierzchni 0,6ha jest to ziemia III klasy (grunty orne, pastwiska trwałe oraz grunt pod stawem). Działka z jednej strony graniczny z drogą powiatową i jest tam także przyłącze kanalizacyjne, natomiast z drugiej strony działki jest droga polna gminna. Od strony drogi powiatowej działka ma tylko około 5m szerokości i jest to swego rodzaju dojazd do szerszej (niemal kwadratowej) części działki. Dojazd ten ma ponad 80m, więc od strony drogi powiatowej nie jest spełniony przepis, który mówi, że budynek może być max 50m od drogi, zostaje więc tylko druga strona działki, która graniczy z drogą polną gminną.
Czy w związku z tym są szanse na uzyskanie warunków zabudowy na tej działce?
Czy jest konieczne przekwalifikowanie ziemi na niższą klasę (np. IV)?
Dodam, że wiele domów jednorodzinnych powstało (w ostatnich latach) na działkach, które graniczą tylko z tą gminną drogą polną (mają jeszcze większy dystans do drogi powiatowej) i niektóre z nich nadal mają klasę ziemi III (wg geoportalu).
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Potrzeba głębszej analizy dokumentów i map.
Bardzo dobry artykuł i super komentarze. Dziękuję pięknie za klarowne przedstawienie tematu!
Mam pytania:
1. Jeśli mam działkę rolną 9000m2 i chcę ją podzielić na mniejsze, to występuję o WZ i tam umieszczam już 9 budynków i dzielę działkę na 9 części? Brakuje mi informacji w jaki sposób na podstawie WZ może geodeta podzielić działkę na 9 części po 1000m2? Rozumiem, że dostaję wtedy zgodę na te 9 budynków mieszkalnych?
2. I co wtedy z odrolnieniem takiej ziemi? 500m2 mogę odrolnić dla budynku, a co z pozostałymi 500m2?
3. Nie rozumiem jeszcze o co chodzi z podziałem na 0,3ha.
4. A co gdy działka ma ponad 1 hektar?
Dziękuję i pozdrawiam!
Panie Andrzeju, zapraszam na konsultacje 🙂
Posiadam działkę 51 a, klasy IIIB, nie ma na tym obszarze MPZP. Opisze Pan jak wygląda proces zmiany przeznaczenia gruntu na cele nierolicze, aby móc uzykać WZ a w konsekwencji odrolić 8 ar pod budowę domu jednorodzinnego? Jak powinien wyglądać wniosek o zmianę przeznaczenia gruntów i do kogo go złożyć oraz z jakimi załącznikami.
Pani Natalio, zapraszam na konsultacje gdyż każdy przypadek jest inny.
Witam,
świetny artykuł, gratuluję jasności przekazu.
Mam jednocześnie pytania i będę wdzięczny za odpowiedź.
1. Rozumiem, że ogólnie może być grunt rolny z określonym planem lub grunt rolny bez miejscowego planu tak?
2. Czy wydane WZ dla gruntów klasy IV równoznaczne są z odrolnieniem i również obowiązują opłaty (ta jednorazowa + 10% rocznie)?
3. Załóżmy, że widzę ciekawą działkę, następnie znajduję ją np. na geoportalu. Jak najszybciej ją zweryfikować w sensie jakiej jest klasy i czy posiada plan zagosp. przestrzennego?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Dziękuję
Odpowiadając na pytania:
1. Dokładnie tak
2. Przy gruntach klasy IV i słabszych nie ma opłat.
3. Najszybciej geoportal i inne narzędzia on-line.
Pozdrawiam
witam, mam pytanie mam działke o powierzchni 5000m , kształt jest dosc nie korzystny bo taka „kiszka” w polowie rolna i w polowie łaka, poszłam do biura nieruchomości zeby pomogli ogarnąc temat a mianowicie co mozna zrobic zeby nie sprzedawac jako rolna, wiec pan zaproponował wystapienie o wz ale zeby zrobił ten wniosek architekt wiec koszty rosą a dodatkowo dwa odwierty zeby sprawdzic jaka gleba jest na tej czesci łąki, architekta zrobiła by ten wniosek i projekt jak mozna by bylo podzielic ta dziake. pytanie jest czy warto zrobić ten plan ? czy poprostu samej wystąpic o tą wz? bez podziału na te dzialki?
Jeśli działka jest szersza niż 23m to warto się zastanowić, można wystąpić o WZ, zrobić wstępny projekt podziału i szukać klienta bez „wchodzenia w większe koszty”
Dzień dobry Panie Marcinie. Zakupiliśmy działkę z wydanymi warunkami zabudowy, prąd podłączony jest, dojazd do działki drogą wewnętrzną poprzez drogę gminną. Działka w wypisie rejestru gruntów widniejej jako RIVa oraz RIVb. Działka o wielkości 1100 metrów. Pytanie brzmi czy musimy jeszcze „odralniać” jeszcze działkę aby pozwolenie na budowę? Budować mamy zamiar się za 4 lata tym samym czy trzeba „odrolnić” działkę, jeśli tak, to w jaki sposób oraz czy lepiej zrobić to teraz czy przed momentem ubiegania się o decyzje budowy (czy związane są z tym koszta?). Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli zabudowa będzie mieć wielkość nie wiekszą niż 500m^2 to nie zostaną pobrane żadne płatności? Dość spory mętlik w tej kwestii, z jednej strony pisze się, że trzeba ziemie odrolnić z drugiej, że nie. Prosiłbym o informację Pana jako eksperta.
Płatności dodatkowym w tym przypadku nie będzie.
Czy dobrze rozumiem, że jeżeli chcę kupić działkę i zbudować dom to kolejność będzie taka:
1. Działka jest duża więc najpierw trzeba ja podzielić, ale żeby ją podzielić najpierw trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy tak?może to zrobić właściciel lub ja – ale jeśli wystąpię o nie jako ja to muszę zapłacić 615 zł? do wniosku muszę załączyć mapę ze starostwa, warunki wodociągowo – kanalizacyjne oraz energetyczne?
2. Dopiero jak mam warunki zabudowy geodeta może podzielić/wydzielić działkę? – jakich dokumentów potrzebuje – co należy dać geodecie?
3. Teraz mogę ją kupić – notariusz?
4. Jak jest już moja to potrzebuje projektu domu i składam o pozwolenie na budowę….
Należałoby sprawdzić czy teren nie jest na terenie zalewowym lub w Parku Krajobrazowym
Dzień dobry,
Ostatecznie nie rozumiem czy po uzyskaniu WZ na działkę rolną klasy V-VI trzeba uzyskać zgodę na wyłączenie z produkcji rolnej czy nie trzeba? W tekście jest fragment „Jeżeli zamierzasz uzyskać decyzję o warunkach zabudowy na gruncie rolnym klasy IV-VI, wówczas nie będziesz potrzebował zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Oznacza to, że grunty gorszych klas możesz zabudowywać bez potrzeby uzyskiwania zgody na ich przeznaczenie.” ale ktoś w komentarzu wskazuje na art 11, który mówi o decyzji zezwalającej na wyłącznie (również klas IV-V-VI).
Widzę, że to nie pomyłka, w komentarzach konsekwentnie twierdzi Pan, że brak konieczności wyłączania.
Tylko z czego to wynika? Z tego, że wniosek jest wiążący, a decyzja ma „charakter deklaratoryjny”?
Czy starostwo może odmówić wyłączenia z produkcji rolnej (klasy V, VI) jak są już wydane warunki zabudowy?
Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją żeby starostwo odmówiło. Wynika to z ustawy o planowaniu i zagospodarowanie przestrzennym, w związku z art 7 ust. 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Czy jeżeli dla danego terenu jest ustalony plan zagospodarownia ale działka jest w tym planie rolna to również można skorzystać z tej ścieżki i wystąpić o warunki zabudowy dla 3000 m a następnie podzielić resztę na 1000m2
Rozmawiał bym z burmistrzem bądź prezydentem w pierwszej kolejności.
Panie Marcinie świetny artykuł! Proszę o informację czy jeśli wydzielona działka 0,3 ha ma 0,2 klasy III i 0,1 ha klasy IV to czy w Pana ocenie nie będzie taki wniosek o wz wymagał zgody ministra. Pozdrawiam
To zależy jak te klasy są „rozłożone” po gruncie.
Jest też przepis który po spełnieniu kilku warunków umożliwia zabudowę bez zgody
Panie Marcinie ja mam takie pytanie, planuje kupić 5 ha na terenie wiejskim, Jest to działka rolna klasy IV,V,VI na terenie gminy nie ma MPZP. Zaznaczam że nie jestem rolnikiem. Planuję wystąpić o warunki zabudowy dla całej tej działki. Czy po uzyskaniu warunków zabudowy działka jest już odrolniona? I czy mogę ją kupić jako nierolnik?
Panie Czarku, może Pan kupić jednakże zakup trzeba odpowiednio „przygotować”.
Pisałem o tym na blogu
https://marcinjarzynski.pl/jak-kupic-ziemie-rolna-krok-po-kroku/
Jako „nierolnik” może Pan oczywiście kupić.
Po uzyskaniu warunków zabudowy działka nadal jest działką rolną z możliwością zabudowy – występuje Pan o pozwolenie na budowę i (w uproszczeniu) po wybudowaniu może Pan mieć w użytkach B
Witam, w przypadku pójścia do WSKZ na rolnictwo i po skończeniu podyplomówki, jest realna korzyść przy zakupie dużych gruntów? np 3ha
Być może po ukończeniu szkoły KOWR będzie przychylnie rozpatrywać wniosek, natomiast bez szkoły też można takie grunty kupować 🙂
Dzień dobry
Mam pytanie czy jeśli na gruncie rolnym klasy IV znajduje sie grunt klasy III w mniejszosci to musze występować o przekształcenie gruntu aby uzyskać warunki zabudowy.
Jeśli budynek ma się znaleźć na części działki z IVkl gruntu, to w mojej opini gruntu nie trzeba przekształcać.
Witam, moja teściowa posiada działkę 2ha, którą chce podzielić wzdłuż i przepisać na syna i córkę. Aby uzyskać warunki działka musi spełniiać zasadę dobrego sąsiedzwa czyli 3 szerokości działki. Czy przed przepisaniem wystąpić o warunki zabudowy na dużej działce i potem podzielić i przepisac? Ponieważ po podzieleniu na pół , szerokośc 3 krotna frontu działki nie będzie już obejmować najbliższego budynku.
Znam przypadek , gdzie odmówiono WZ na działce rolnej o wielkości 1100 mkw .Gmina zanegowała 1 punkt art 62 o sąsiedztwie mimo że 5 działek dalej (ok 120 m) jest taka sama działka już od kilku lat zabudowana.Teren ten sprzedawał rolnik , podzielił je na takie same działki ok 25 działek , mają wspólną drogę publiczną i stoi tylko 1 dom wybudowany kilka lat temu.Panie Marcinie czy jest możiwość innej procedury uzyskania Warunków zabudowy
A jaką szerokość ma ta działka?
Urbanista analizuje (powinien) min. 3-krotność szerokości.
Każda z działek ma szerokość ok 30-31 m,.Kolejno działka zabudowana ma 30-31 m szerokości , póżniej są dwie działki o szerokości każda po 30-31 m , następna działka ma też 30-31 m ale ma też warunki zabudowy na której nie ma budowli , kolejna ma 30-31 m szerokości i nie ma nic i ostatnia działka która starała się o wz i dostała odmowę wydania decyzji o warunkach zabudowy.Reasumując działa zabudowana 30 m szer , 2 działki po 30 m szer , działka 30 m szer , z war . zabudowy , działka 30 m i działka która dostała odmowę.
Cześć, jestem architektem i właśnie opracowuję WZ-tkę. Podstawowe pytanie – w jaki sposób możemy ustalić czy grunty są objęte zezwoleniem na przeszktałcenie czy nie. Klient mi napisał, ze jest to grunt rolny o klasie VI. Nie wiem skąd ma taką informację, staram się podrążyć temat, ale sama się zastanawiam czy to jest szczegółowo opisane w wypisie i wyrysie z ewidencji gruntów? Otworzylam sobie jakiś przykładowy wypis i wyrys ze starego projektu ale tam mam np. pastwiska trwałe i tyle. Czy jeśli grunt bedzie tym zamaskowanym gruntem o klasie VI ale pochodzenia mineralnego, to ta informacja bedzie w ewidencji? Przewaliłam cały internet i wszedzie tylko pisza o tym że jeśli to taki grunt to potrzeba zgoda na przekształcenie, ale jak w ogole dojśc do tego – zero informacji. Plis, pomocy.
Informacje o klasie gruntów widnieje w wpisie z rejestru gruntów a to czy będziemy mogli grunt przekształcić zależy od kilku rzeczy…
Grunty pochodzenia mineralnego powinno się ustalić w starostwie, coraz częściej informacje taką można też znaleźć w lokalnych geoportal ach – na „moim„ łódzkim akurat jest.
I jeszcze jedno pytanie – o dezycje o Warunkach Zabudowy może wystąpić w zasadzie każdy. Jeśli nie jest to (jeszcze) właściciel działki i chce taką decyzję uzyskać, a działka wymaga zgody na pzekształcenie, to co On ma zrobić? Przecież nie wystąpi o żadne zgody na przekształcenie, skoro nie ma do niej żadnych praw?
W pierwszej kolejności występujemy o WZ ale nawet pozytywna decyzja nie daje nam praw do gruntu 🙂
Witam .Posiadam działkę rolną ,która po odłączeniu ok2 arów na poszeżenie drogi powiatowej posiada powierzchnię mniejszą niż 30 arów ,czy nie będę miała problemu z uzyskaniem wz,będę wdzięczna za odpowiedź. pozdrawiam Danuta
Pani Danuto, jeżeli wszystkie warunki do uzyskania decyzji WZ są spełnione to powierzchnia działki nie ma aż takiego znaczenia.
Witam
Planuję kupić działkę rolną o pow. powyżej 1ha . Działka ma wydane warunki zabudowy. Czy w przypadku gdy ma ona tylko warunki zabudowy to traktowana jest dalej jako rolna i będę musiał odczekać 5lat „uprawiając ziemię”. Czy gdy ma ona już warunki zabudowy to nabywając ja mogę dzielić i nie jest już traktowana jako rolna? Czy może oprócz warunków zabudowy musi być już pozwolenie na budowę ?
Panie Pawle, w mojej opinii wydane warunki zabudowy w żaden sposób nie ułatwią Panu szybszej możliwości sprzedaży, oczywiście dzielić działkę można.
Pozwolenie samo w sobie też nie pomoże ale już na etapie wytyczania budynku w terenie można zmienić klasyfikację gruntu. Po takiej zmianie może się okazać że „roszczenie” KOWRu jest bezpodstawne.
Dzień dobry.
Panie Pawle jeżeli działka (0,4705 ha) ma plan zagospodarowania przestrzennego z roku 1996 z którego wynika że stanowi teren upraw rolnych ( ziemia klasy R VI a i R VI b oraz Ł VI), las i rów (ponadto zlokalizowana w strefie chronionego krajobrazu) , czy jest szansa na przekształcenie w działki budowlane . Dodałam tylko że od 1996 wokół tej nieruchomości powstały działki budowlane i domy.
Jeżeli plan jest z 1996r to bardzo prawdopodobne że już nie obowiązuje a to czy jest szansa na przekształcenie to już wymagałoby analizy.
Na imię mam Marcin – chyba że pytania nie były do mnie 😉
witam , moja mama posiada 3 dzialki rolne ( w miejscowym planie zagospodarowania sa oznaczone jako rolne ) i chcialbym je nabyc aby w przyszlosci sie na nich wybudowac, w sumie te 3 dzialki maja okolo 21 arow . Pani ze starostwa powiedziala mi ze grunt jest pochodzenia mineralnego wiec wystarczy zlozyc wniosek o odrolnienie i nie powinno byc z tym problemiu. Dzialka ma dostep do drogi publicznej i w sasiedzctwie sa zabudowania stare poniemieckie. Przez dzialki natomiast ida stare rury gazowe nieuzywane. Zastanawiam sie co dalej jesli odrolnie dzialki, gmina uchwala nowy plan raz na ok 7 lat ostatnio robila to dwa lata temu. To jedynym wyjsciem jest zlozyc wniosek o zmiane mpzp i czekanie kolejne lata moze kiedys sie zbiora i sie uda czy jest jakies inne wyjscie np wniosek o WZ po wczesniejszym odrolnieniu dzialki.
W przypadku gdy na danym terenie obowiązuje MPZP to sugerowałbym sprawdzić dokładnie zapisy czy nie ma w nim możliwości np. siedliskowej zabudowy.
Dopóki plan obowiązuje to nie ma też mowy o jakichkolwiek warunkach zabudowy, także jedyne rozsądne rozwiązanie jakie znam to fragmentaryczna zmiana planu.
Witam. Mój tata posiada dzialkę rolną o powierzchni ok. 3 ha. Chciałabym, zeby zostala na niej wytyczona działka o powierzchni 20 arów. Po wytyczeniu dzialki przez geodete, tata mi ja przepisze w formie darowizny. Jest to działka rolna klasa ziemii IVa, IVb bez MPZP. Nie jestem rolnikiem, czy wystarczy, zebym uzyskala WZ, żeby dostać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego? Czy nie dostanę pozwolenia bo nie jestem rolnikiem? Co powinnam zrobić, zebym mogla pobudowac dom?
Pani Karolino, warunki zabudowy i pozwolenie na budowę ( o ile to nie będzie siedlisko) nie mają nic wspólnego ze statusem rolnika.
Witam serdecznie,
posiadam działkę rolną klasy IVb, Działka nie posiada MPZP, znajduje się bezpośrednio przy drodze z wodą oraz prądem, z lewej strony oraz naprzeciwko (odległość 20-30 metrów) znajdują się domy. Działka ma 5000m2.
Chciałbym postawić na niej domek letniskowy lub domek holenderski. Proszę podpowiedzieć co muszę zrobić żeby zrobić to legalnie.
Co zrobić w pierwszej kolejności? Wystąpić o warunki zabudowy, co potem? Czy muszę wyłączać działkę z produkcji rolnej do 500m2? Jak otrzymam warunki zabudowy czy już mogę stawiać domek holenderski (on nie wymaga pozwolenia na budowę) z tego co się zorientowałem jeśli nie jest na stałe przytwierdzony do podłoża nie muszę też robić zgłoszenia.
Proszę o poradę jakie kroki podjąć jeśli chcę w ten sposób użytkować działkę.
Z góry ślicznie dziękuję
Jeśli obiekt nie będzie stale związany z gruntem to nie potrzebuje Pan ani warunków zabudowy ani zgłoszenia. Jednakże uczulam na działania urzędów bo niestety prawo w Polsce mamy jedno ale każda gmina czy powiat mogą je różnie traktować.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
zamierzam zakupić działkę rolną klasa gleby III b o powierzchni 70 arów. Do działki doprowadzona jest droga gminna, a w odległości 90 metrów znajduje się słup energetyczny.
Najbliższy dom jednorodzinny znajduje się 320 metrów od granicy z działką, zaś najbliższa działka z uzyskanymi WZ w odległości 160 metrów. Szerokość działki, którą chciałbym nabyć to 80 metrów.
Chciałbym uzyskać WZ na dom do 70m2 bez pozwolenia. Gmina nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Czy biorąc pod uwagę, iż jest to działka o glebie klasy III b, mogę uzyskać odmowę wydania wniosku?
Niestety w tej chwili po zmianie ustawy wielce prawdopodobna jest odmowa.
Czy przy wystepowaniu o warunki zabudowy (brak planu)przy podziale dzialki rolnej na 4 wystarczy promesa (woda.prad) na 1 dzialke czy na 4?
To zależy jaki jest cel. Jeśli wystąpimy z czterma wnioskami to po podziale WZ mogą być utrzymane w mocy.
Dzień dobry Panu.
Posiadam działkę o pow. 9 arów klasy IIIb i nie jest ona objęta MPZP.W chwili jej zakupu od Agencji Rolnej (w2002 r.) są to tereny osadnicze jak się teraz okazało są objęte konserwatorem zabytków.W bezpośrednim sąsiedztwie jest kilkanaście działek zabudowanych domami (przed wejściem nowych przepisów)też na klasie III B..Spełniam wszystkie warunki określone w ustawie dot. wydania decyzji o WZ. Oprócz jednej , jak się okazało tej, że jest tam III B klasa. Złożyłam wniosek o wydanie decyzji w grudniu 2023 ale Gmina powiadomiła mnie że w związku z powyższym wyda decyzje odmowną. Czy w przepisach nie ma wyjątku dla uzupełniającej zabudowy.? Czy pozostaje mi przeklasyfikowanie na IV kl., czy jest możliwość wyłączenia z produkcji rolnej np. 500 m2 , czy zwiesić postepowanie w świetle art. 62 ustawy o plan.przest.Dziękuje za informacje.
Niestety zmieniony został art 7 ust 2a (ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych) i dopóki nie będzie planów ogólnych gdzie teren ten będzie w obszarze uzupełnienia zabudowy to zabudowa jest niemożliwa